NFC- فناوری انتقال انواع اطلاعات

NFC(مخفف عبارت Near Field Communication) فناوری است که امروزه از آن زیاد صحبت می‌شود اما هنوز در دنیای واقعی استفاده چندانی ندارد. نوکیا چند سال پیش بارها از این فناوری بی‌نظیر در کشورهای مختلف استفاده کرده است، اما کاربرد NFC چیست؟

NFC فناوری است که امکان انتقال انواع اطلاعات را در فاصله‌های کوتاه 4 سانتی‌متر یا کمتر فراهم می‌کند. مانند سیستم اویستر کارت (Oyster card)  که در مترو لندن استفاده می‌شود. با این سیستم تنها باید کارت را به کارت‌خوان تماس داده تا درها باز می‌شوند و شما اجازه عبور و ادامه سفرتان را داشته باشید. البته در این روند مقداری پول از کارت شما کم می‌شود.

به همراه داشتن کارتی که NFC در آن فعال باشد و موبایلی که این فناوری را داشته باشد، به شما امکان می‌دهد که برای بیرون رفتن از منزل تنها موبایل خود را همراه داشته باشید و دیگر به کیف پولتان نیاز نداشته باشید.

نوکیا از سال 2005 و 2006 تولید تلفن‌های همراه مجهز به این فناوری را آغاز کرد. نوکیا 3320 و 5140 از اولین گوشی‌هایی هستند که نام و لوگوی NFC در قاب پشت آنها درج شده است. اما تا قبل از سال 2007 هیچ گوشی نبود که به طور کامل بتواند با فناوری NFC کار کند. از زمان عرضه گوشی نوکیا 6131 NFC به بعد استفاده از این فناوری مرسوم شد. در اینجا می‌خواهیم به چند مورد از استفاده‌های NFC اشاره کنیم:

اپراتور O2 - انگلستان

بین ماه‌های نوامبر 2007 و 2008 کسانی که گوشی نوکیا 6131 NFC داشتند، می‌توانستند تنها با نزدیک کردن گوشی به کارت‌خوان در شبکه حمل و نقل لندن سفر کنند و از فروشگاه‌ها کالای مورد نظرشان را بخرند.

 

RMV - فرانکفورت

در سال 2007 بیش از 59 ایستگاه پرتردد به فناوری NFC مجهز شدند و بیش از 270 نفر از مردم از گوشی‌های نوکیا 6212 و 6131 خود برای خریدن بلیت در شبکه حمل و نقل فرانکفورت استفاده کردند.

Maxisکوآلالامپور

در سال 2009 مردم کوآلالامپور با استفاده از پروژهMaxis FastTap می‌توانستند برای حمل و نقل و خرید از مغازه‌ها، عوارض و پارکینگ از نوکیا 6212 خود با فناوری NFC استفاده کنند.

Citi بنگلور

در ژوئن 2010 بیش از 3 هزار نفر از مردم بنگلور از تلفن‌های همراهشان به عنوان روشی برای پرداخت استفاده کردند. بیش از 50 هزار مورد خرید از 250 مرکز خرید که کارت‌خوان NFC داشتند، انجام شد.

آب‌های هاییتی هاییتی

همان طور که در ماه مارس گزارش شد، نوکیا با استفاده از فناوری NFC در تلاش است تا از شیوع بیماری‌های که توسط آب ایجاد می‌شوند مانند وبا جلوگیری کند. یک برچسب RFID (سامانه بازشناسی با امواج رادیویی) روی منبع تصفیه آب نصب شده و هر خانواده برای ذخیره آب از این امکانات برخوردار است. هنگامی که یکی از عوامل بهداشت برای کنترل کردن میزان کلر درون آب به خانه‌ها سر می‌زند، از یک برنامه کاربردی در گوشی نوکیا 6212 کلاسیک NFC برای ثبت بازدیدهایشان استفاده می‌کنند. در این برنامه کارمندان میزان کلر آب را محاسبه کرده، به پرسشنامه پاسخ می‌دهند و سپس فورا اطلاعات را از طریق پیام کوتاه به مسئولین موسسه ذخیره اطلاعات (DSI) ارسال می‌کنند.

لازم به ذکر است که نوکیا به تازگی در کنگره WIMA 2011 موناکو، از جدیدترین امکانات فناوری NFC پرده‌برداری کرد. خبر هیجان‌انگیزتر این که نوکیا C7 که با نسخه سیستم‌عامل Anna عرضه می‌شود از قابلیت‌های جدید NFC برخوردار است.

 

تجربه NFC با موبایل در کنگره WIMA 2011

آیا گوشی شما نوکیا C7 است؟ آیا دوست دارید از فناوری NFC بهره‌مند شوید؟ مجبور نیستید زیاد صبر کنید. وقتی سیستم‌عامل سیمبین Anna به عنوان آپگرید برای گوشی شما در دسترس بود، می‌توانید با دانلود آن قابلیت NFC در C7 را فعال کنید. این ویدئو را تماشا کنید تا ببینید این فناوری با جدیدترین نرم‌افزارهایش چگونه کار می‌کند.

منبع: فوت و فن

/ 0 نظر / 37 بازدید